Proč mají Afričané tmavou kůži, když černá přitahuje teplo? A co se děje s jejím odstínem, pokud žijí v „normálním podnebí“?

Ideální barvy oděvu v horkém dni budou vždy ty světlé. Jenže pokud jde o kůži, proti slunečnímu záření je lépe vybavena ta s tmavým odstínem.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nabízí se otázka, proč příroda vybavila právě obyvatele nejžhavějších lokalit v Africe tak tmavou pletí? Nebyl by pro ně život v takovém klimatu mnohem jednodušší s bílou pletí? Už od útlého dětství víme, že čím je něco tmavší, tím více slunečního tepla to vstřebává, a tedy se to víc zahřívá. Lidé tmavé pleti to musí vědět z první ruky. Světlé objekty se tolik nezahřívají a stejně tak se rychleji ochlazují.

Trochu komplikovanější stav věcí

Vypadá to, že toto pravidlo by mělo platit stejně i u lidí, ovšem věci jsou tu trochu komplikovanější. Hlavním nepřítelem osoby na horkém slunci není zvýšení teploty. Mnohem větší riziko je ultrafialová radiace. Už při krátkém pobytu na slunci paprsky vysuší pokožku a rychle způsobí popálení a vrásky. Pokud ale ultrafialové světlo působí na kůži delší čas, může vést ke změnám v DNA uvnitř buněk a následně způsobit rakovinu.

iZdroj fotografie: Pxhere

Evoluce se o lidi celkem dobře postarala a poskytla našim tělům mnoho ochranných mechanismů. Některé z nich fungují nadmíru spolehlivě, například „husina“ na kůži. Jiné, jako ochlupení, už prakticky vymizely, protože nejsou potřeba. Máme také UV ochranu, která je docela spolehlivá. Melanin je substance vytvářená kožními buňkami, která pomáhá neutralizovat právě tuto rizikovou radiaci. Člověk je tak pod stálou ochranou.

Rostoucí množství melaninu na kůži

Čím větší úroveň UV radiace, tím víc melaninu kůže vytváří. Je to právě on, komu vděčíme za krásné opálení. Pokud se dobře opálíte na pláži, bezpochyby budete vypadat atraktivně. Není však pravděpodobné, že by to bylo kůži nějak zvlášť užitečné. Opálení, respektive vyšší obsah melaninu, signalizuje, že tělo se potýká s vnějším nebezpečím. Afričané mají ovšem strukturu kůže, která se od té naší poněkud liší. Mohou za to dlouhodobé podmínky.

Díky skutečnosti, že lidé na tomto kontinentu žili pod spalujícími paprsky tisíce let, jsou geneticky vybaveni konstantně vysokým obsahem melaninu v kožních buňkách. Pokud by se tato adaptace neobjevila, populace těch nejžhavějších zemí by jednoduše vymřela během několika málo generací. Je dlouho známým faktem, že východní Afrika je kolébkou lidstva. Lidé se do celého světa rozšířili z oblasti dnešní Etiopie.

Odlišnosti jednotlivých populací

Ale proč máme tedy odlišnou kůži, a ne všichni stejný odstín? Příčina je velmi jednoduchá. Evoluční proces postupného tmavnutí kůže se dá zvrátit. Když se dostaneme do regionů, kde slunce svítí přiměřeně a jsou tu jasná roční období, člověk postupně o tuto ochranu přijde. Kůže pak zkrátka pozvolna zesvětlá. Tím ovšem vyvstává další důležitá otázka, tedy proč nezesvětlali i Afroameričané žijící v jiných končinách?

iZdroj fotografie: Pxhere

Můžeme vás ovšem ujistit, že se neděje žádný zázrak. Oni postupně „blednou“. Jenže je potřeba, aby se vystřídalo několik generací. Pak tato adaptace dosáhne míry, která bude rozeznatelná i prostým okem. Mezitím budou lidé z Afriky velmi jasně odlišení mezi bílou populací v mírném a studeném klimatu. Nebude tomu tak ale navěky. Evoluce pracuje neustále, jen na jiné časové úrovni, takže postupné změny prakticky nevnímáme.

Kolik lidí s tmavou pletí znáte osobně a odkud pochází?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články