Více než 40 procent lidí nakažených koronavirem si není vědomo své infekce. Čeká nás na podzim další vlna?

Studie německých vědců ukázala, že téměř polovina lidí nakažených koronavirem vůbec netuší, že ho má přítomen ve svém těle.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

S výsledkem výzkumu přišli odborníci z lékařského centra se sídlem v německé Mohuči. Přítomnost nákazy byla zkoumána v tomto západoněmeckém městě a také sousedícím okresu Mohuč-Bingen. V souhrnu je potřeba ke skupině každých deseti lidí, kteří jsou coby nakažení přímo evidování, přičíst ještě osm osob. Ty mají v těle koronavirus také, jenže o své nákaze nemají nejmenší tušení a virus je nijak neovlivňuje.

Trvající riziko bez povědomí

Koordinátor této studie Philipp Wild uvedl, že u bezpříznakových infekcí se častěji jednalo o muže – tvořili 44,2 % případů. U žen byl podíl 40,6 %. Této německé studie se v době od října 2020 do letošního června zúčastnilo 10 520 osob. Věkové rozpětí je 25–88 let, jednalo se o obyvatele zmíněného regionu. Pro tuto oblast jsou tak podle Wilda výsledky zcela reprezentativní. Studie nebyla zatím nikde oficiálně publikována.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tato studie pracuje s předpokladem, že od října 2020 se do července 2021 nakazilo v oblasti 6,3 procenta lidí novým koronavirem. V Německu má monitoring pandemie na starosti Institut Roberta Kocha. Ten zaznamenal od ledna 2020 do letošního července asi 4,5 % lidí s potvrzenou nákazou koronavirem, a to v celém Německu. Vědci přitom využívali informace z několika způsobů testování osob, z nichž některé jsou ovšem dosti nespolehlivé

Nejistota zachycení a bezpříznakoví

Skutečnost falešné negativity nebo pozitivity testů na nemoc covid-19 je jednou z mnoha zrádných stránek celé pandemie. Ruku v ruce s ní jde právě bezpříznakovost nakažených i tzv. supernosiči. To jsou lidé, které samotné covid-19 naprosto nijak neovlivňuje, ve zvýšené míře však virus roznáší dál. V mnoha případech se to může týkat hlavně dětí, které obecně při nákaze nemají tendenci vykazovat žádné zvláštní symptomy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Bezpříznakovost by nečinila takový problém v momentě, kdy by procento těchto lidí nebylo tak vysoké a kdyby koronavirus nevykazoval tak vysokou infekčnost. A s počtem dalších mutací se dá jen konstatovat, že tato nakažlivost si udržuje svou původní vysokou úroveň, nebo ještě roste. V zásadě se tak od začátku pandemie nepodařilo získat nejspíš na žádném území přesný obrázek počtu nakažených.

Zdroj: ČT24, Süddeutsche Zeitung

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články