vedazive.cz
  • Technika
  • Člověk
  • Historie a kultura
vedazive.cz
  • Technika
  • Člověk
  • Historie a kultura
  • Příroda a zvířata
  • Planeta Země
  • Vesmír
  • Tiskové zprávy
Všechny rubriky »
vedazive.cz » Planeta Země » Poslední šance na levný ráj: Proč musíte navštívit „evropský Karibik“ dřív, než tam postaví pořádné letiště

Poslední šance na levný ráj: Proč musíte navštívit „evropský Karibik“ dřív, než tam postaví pořádné letiště

před 1 hodinou
Lukáš Jírovec
[email protected]

Lukáš se ve své autorské práci zaměřuje na témata, která čtenářům přinášejí praktické informace, zajímavé souvislosti i inspiraci pro každodenní život. Blízká jsou mu zejména témata spojená s kulturou, cestováním, společenskými jevy i oblastmi, které mohou lidem pomoci lépe se orientovat v běžných situacích. Ve svých textech klade důraz na srozumitelnost, čtivost a přínos pro čtenáře.

Albánská riviéra je dnes o třetinu levnější než Chorvatsko. Jenže nové letiště ve Vloře už absolvovalo první certifikační let a komerční linky startují v létě 2026.

Foto: PxHere

Obsah článku

  1. Čísla, která mluví jasně
  2. Letiště, které změní logistiku jihu
  3. Proměna, která už běží
  4. Co tam najdete, a co ne
  5. Proč zrovna teď

Osmého května 2025 se nad rozježděnou ranvejí u města Vlorë poprvé vznesl certifikační letoun. Žádní turisté na palubě, jen technici a papíry. Přesto šlo o moment, který mění pravidla hry pro celý jih Albánie. Země, kde si dáte večeři pro dva za necelých 42 eur a pivo za dvě a čtvrt, se chystá otevřít dveře masovému leteckému turismu. A právě ta kombinace, tyrkysová voda, nízké ceny a chybějící přímý let na pobřeží, drží Albánskou riviéru v pozici, jakou mělo Chorvatsko někdy kolem roku 2005. Jenže tentokrát se okno zavírá rychleji.

Čísla, která mluví jasně

Srovnání s Chorvatskem, kam Češi jezdí dekády, ukazuje podle crowdsourcových dat Numbeo propastný rozdíl:

PoložkaAlbánieChorvatskoRozdíl
Oběd v levné restauraci10 €12 €−17 %
Večeře pro dva (střední třída)41,9 €60 €−30 %
Točené pivo (0,5 l)2,25 €3,50 €−36 %
Restaurace celkově——+27,4 % dražší
Nájemné——+36,6 % dražší

Proti Černé Hoře je náskok menší: oběd za 9,63 € versus 10 €, večeře 41 € versus 45 €. Albánie je stále levnější, ale už ne „o třídu“. A v nejexponovanějších místech jihu, jako je Ksamil nebo Dhërmi, ceny rostou rychleji než celostátní průměr. Sám premiér Edi Rama v dubnu 2026 na setkání s turistickými operátory ve Vloře veřejně varoval: pokud město získá pověst místa, kde se platí víc než v Řecku, Turecku nebo Chorvatsku a služba tomu neodpovídá, poškodí si turismus samo. Když premiér země řeší přepálené ceny na vlastním pobřeží, je to signál, že levnost už není samozřejmost.

Letiště, které změní logistiku jihu

Dosud se na Albánskou riviéru létá oklikou. Z Prahy do Tirany trvá přímý let necelé dvě hodiny, na trase operují tři dopravci a Ryanair nabízel jednosměrné letenky od 539 Kč. Po přistání ale začíná druhá část cesty: tři až pět hodin autem nebo autobusem na jih, po silnicích, které britské ministerstvo zahraničí diplomaticky popisuje jako silnice „s agresivním stylem řízení, horším povrchem a slabým nočním osvětlením“.

Právě tahle nepohodlná poslední míle funguje jako přirozený filtr. Kdo chce tyrkysovou zátoku u Jaly nebo ostrůvky Ksamilu, musí si ji zasloužit. Nové mezinárodní letiště ve Vloře má tento filtr odstranit. Albánská vláda ho označuje za „vstupní bránu do jihu“ a po květnovém certifikačním letu se nejkonkrétnějším termínem komerčního provozu stala linka Chair Airline ze Curychu, dvakrát týdně od 26. června do 23. října 2026. Rama při certifikačním letu odmítl říct pevné datum otevření. Ale směr je jasný: nízkonákladové linky, charterové lety, kratší přesun na pláž. A s tím víc lidí, víc balíčků, víc investorů.

Proměna, která už běží

Kdo čeká, že zlom přijde až dnem, kdy první komerční let přistane ve Vloře, podceňuje tempo změny. Albánie v roce 2024 zaznamenala rekordních 11,7 milionu zahraničních návštěvníků. Na veletrhu ITB Berlin 2026 albánská turistická agentura odvedla přes 45 schůzek B2B s aerolinkami, tour operátory a mediálními partnery. Stát tlačí čtyřsezonní positioning, fiskální pobídky, certifikované agroturismy platí jen 6% DPH, a ve Vloře řeší parkování, veřejné prostory, marinu i dopravu.

A pak je tu český trh. CK Blue Style má Albánii v katalogu pro léto 2026 jako standardní letecký zájezd. Albánie přestala být DIY destinací pro batoháře s průvodcem Lonely Planet. Vstoupila do režimu, kde ji prodávají české cestovky vedle Řecka a Turecka. Podle nás je právě tohle nejjasnější indikátor: když destinaci najdete v katalogu Blue Style, fáze „skrytého tipu“ skončila.

Co tam najdete, a co ne

Příměr „evropský Karibik“ stojí na vizuálu, ne na infrastruktuře. Ksamil nabízí křišťálově čistou vodu a malé ostrůvky pár desítek metrů od břehu. Dhërmi kombinuje strmé hory s Jónským mořem a živou plážovou scénou. Himarë má městštější zázemí a lepší servis. Jala láká komorní zátokou s hlubokou průzračnou vodou.

Co tam nenajdete, je řecká nebo chorvatská úroveň standardizace. Řecko mělo v programu Blue Flag 2025 celkem 623 certifikovaných pláží. Albánie řádově méně. Silnice mimo hlavní tahy bývají bez značení, pronájmy vodních skútrů ne vždy splňují bezpečnostní standardy a britské travel advisory zmiňuje i kapsáře v turistických zónách. Pro cestu stačí platný pas nebo občanský průkaz, MZV ČR doporučuje platnost minimálně tři měsíce od plánovaného odjezdu.

Právě ta nedokonalost je ale součástí kouzla. Albánská riviéra dnes nabízí vizuálně srovnatelné koupání s řeckými ostrovy, ale bez řeckého davu, řeckých cen a řecké uniformity. Je to mezifáze, už ne neobjevená, ještě ne přestavěná na all-inclusive produkt.

Proč zrovna teď

Dá se čekat, že sezony 2026 a 2027 budou poslední, kdy jih Albánie funguje v současném režimu: levnější než konkurence, hůře dostupný než konkurence, a proto méně přeplněný. Jakmile se letiště ve Vloře rozjede na plný provoz a nízkonákladoví dopravci začnou plnit chartery, cenový a kapacitní tlak udělá z Dhërmi a Ksamilu totéž, co se stalo s Dubrovníkem nebo Santorini. Ne přes noc, ale rychleji, než většina cestovatelů předpokládá.

Albánská riviéra v květnu 2026 je destinace s jednou nohou v minulosti a druhou v budoucnosti. Ta první stojí na štěrkových cestách, domácím raki a večeři za dvacet eur. Ta druhá na certifikačních letech, vládních strategiích a katalozích cestovek. Kdo chce zažít obě najednou, má pravděpodobně ještě dvě léta.

Štítky
#albánie #dovolená
Líbí se vám tento článek? Tak pojďte diskutovat.

Chcete dostávat pravidelně novinky?

Kliknutím na tlačítko „Odeslat“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Maledivy pro chudé? Tahle exotika nabízí luxusní all-inclusive i s letenkou za 13 tisíc

Maledivy pro chudé? Tahle exotika nabízí luxusní all-inclusive i s letenkou za 13 tisíc

Dovolenkový ráj Čechů v troskách: Tam, kde byla hudba, je dnes jen ticho a strach

Dovolenkový ráj Čechů v troskách: Tam, kde byla hudba, je dnes jen ticho a strach

Japonsko za humny? Češi objevili „slezskou Fudži“ a nemůžou se jí nabažit

Japonsko za humny? Češi objevili „slezskou Fudži“ a nemůžou se jí nabažit

Neuvěřitelných 2000 hodin slunce ročně. Kde v Německu najdete ostrov, který konkuruje jihu

Neuvěřitelných 2000 hodin slunce ročně. Kde v Německu najdete ostrov, který konkuruje jihu

Varování před dovolenkovou sezónou 2026: Do těchto oblíbených rájů raději nejezděte

Varování před dovolenkovou sezónou 2026: Do těchto oblíbených rájů raději nejezděte
ABCmedia logo
Další portály spadající pod abcMedia Network, s.r.o.

AutoŽivě.cz

  • Aktuality
  • Autoživě testy
  • Ojetiny
  • Rady
  • Technický koutek
  • Zajímavosti
  • #čínská auta
  • #řidičský průkaz
  • #david kubrt
  • #policie
  • #pokuta
  • #nehoda
  • #řidič
  • #elektromobil
  • #motor
  • #sevis

    Události247.cz

    • Domácí
    • Komentáře
    • Rozhovory
    • Spotřebitel
    • Technologie
    • #důchody
    • #česká republika
    • #zdražování
    • #potraviny
    • #pokuta
    • #válka na ukrajině
    • #peníze
    • #rusko
    • #covid-19
    • #vladimir putin

      SportyŽivě.cz

      • Basketbal
      • Formule 1
      • Fotbal
      • Hokej
      • MMA
      • Tenis
      • #mma
      • #fotbal
      • #nhl
      • #prestupy
      • #sk-slavia-praha
      • #ac-spart-praha
      • #fc-viktoria-plzen
      • #hokej
      • #coronavirus
      • #fortuna-liga

        ADBZ.cz

        • Hobby
        • Interiéry
        • Rekonstrukce
        • Rekreační objekty
        • Rodinné domy
        • #bydlení
        • #čištění
        • #zahrada
        • #penize
        • #pokuta
        • #vaření
        • #pes
        • #úklid
        • #dům
        • #pěstování

          Chalupáři-zahrádkáři.cz

          • Okrasná zahrada
          • Pokojové rostliny
          • Tipy
          • Užitková zahrada
          • Zajímavosti
          • #česnek
          • #hnojivo
          • #podzim
          • #orchidej
          • #okurka
          • #rajče
          • #pěstování
          • #pokojové rostliny
          • #čištění
          • #úklid

            Vařímedobroty.cz

            • Cukroví
            • Omáčky
            • Předkrmy
            • Recepty
            • Rychlé pokrmy
            • #kuřecí maso
            • #med
            • #cukr
              vedazive.cz
              • O nás
              • Kariéra
              • Kontakt
              • Etický kodex
              • Cookies
              • RSS
              vedazive.cz
              • O nás
              • Kariéra
              • Kontakt
              • Etický kodex
              • Cookies
              • RSS

              Copyright © 2016-2026 abcMedia Network s.r.o.

              Obsah je chráněn autorským právem. Jakékoli užití včetně publikování nebo jiného šíření obsahu je bez písemného souhlasu zakázano.